Studentka V roku pedagogiki specjalnej zaangażowana w innowacyjny projekt CUSTOS służący zwiększeniu samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku

Logo projektu Custos

Emilia Pasyńczuk, studentka V roku pedagogiki specjalnej jest testerką i konsultantką merytoryczną w innowacyjnym projekcie Custos, którego celem jest opracowanie urządzenia będącego przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Custos nawiguje, widzi tekst i przeszkody niezależnie od przestrzeni czy dostępu do internetu, a tym samym zapewnia samodzielność i bezpieczeństwo osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=fis7bon7j2A&ab_channel=Custos

Emilia opisuje: “Od pewnego czasu jestem uczestniczką projektu o nazwie „Custos – system świadomości otoczenia dla osób niewidomych i słabowidzących”, którego celem jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania za sprawą którego osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły godnie oraz jak najbardziej samodzielnie funkcjonować. Żeby tak mogło się stać, potrzebny jest niezbędny sprzęt, nad tworzeniem którego wytrwale z Zespołem pracujemy. Urządzenie to będzie miało wiele funkcjonalności, np. rozpoznawanie kolorów czy banknotów, jak również – co ważne - wspomaganie orientacji przestrzennej, która dla nas, osób niewidomych, jest niezbędna i kluczowa. Dziś z całego serca ośmielam się prosić o wsparcie, każda „złotówka” się liczy. Poniżej wklejam link do zbiórki: https://zrzutka.pl/a3gdmg

Na stronie zrzutki zamieszczony jest filmik, do obejrzenia którego serdecznie zachęcam. Opisuje on szerzej przeznaczenie tego urządzenia.

Z góry dziękuję za okazaną pomoc”.
Emilia Pasyńczuk