Sprawdź swój wymarzony kierunek!

Jakie zdobędziesz kwalifikacje oraz jakie są możliwe ścieżki kariery po ukończeniu dostępnych na Wydziale Nauk o Edukacji kierunków? Poniżej znajdują się kierunki, na które możesz rekrutować.

Studia jednolite magisterskie

Te kierunki nie są podzielone na dwa stopnie. Nauka trwa pięć lat (dziesięć semestrów) i kończy się od razu tytułem magistra.

jednolite studia magisterskie (5-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studia na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna realizowane są zgodnie ze standardem kształcenia nauczycieli. Zdobędziesz wiedzę pedagogiczną, psychologiczną, historyczno-filozoficzną, społeczno-kulturową, biologiczną. Poznasz teoretyczne podstawy działalności edukacyjnej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka. Rozwiniesz umiejętności:

  • analizowania i projektowania strategii działań pedagogicznych,
  • kreatywnego realizowania działań praktycznych w obszarze edukacji dziecka w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym,
  • planowania własnej profesjonalnej kariery.

W trakcie praktyk nauczysz się samodzielnie realizować zadania nauczyciela.

Uzyskasz kwalifikacje zawodowe potrzebne do:

  • kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań przedszkola i szkoły,
  • samodzielnego tworzenia programu nauczania adekwatnego do potrzeb i możliwości dzieci.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna?

Po ukończeniu kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna będziesz dysponował pełnymi kwalifikacjami do pracy jako nauczyciel w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Studia dadzą Ci przygotowanie o charakterze interdyscyplinarnym, teoretyczno-praktycznym. Zdobędziesz uprawnienia do pełnienia roli zawodowej nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, czyli w klasach I-III szkoły podstawowej.

jednolite studia magisterskie (5-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Ścieżki kształcenia do wyboru:

  • edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • pedagogika resocjalizacyjna.

Czego nauczysz się podczas studiów?

Na kierunku pedagogika specjalna zdobędziesz szeroką wiedzę pozwalającą na rozumienie procesów prawidłowego i zaburzonego rozwoju w cyklu życia, procesów socjalizacji, wychowania oraz nauczania uczenia się. Zostaniesz wyposażony w wiedzę dotyczącą projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w obszarze pedagogiki specjalnej. Rozwiniesz umiejętności planowania, projektowania, prowadzenia oraz modyfikowania działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych i terapeutycznych skierowanych do osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz ich otoczenia. Nauczysz się wykorzystywać i łączyć wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki specjalnej oraz powiązanych z nią dyscyplin. Nauczysz się analizować złożone problemy rehabilitacyjne, edukacyjne, terapeutyczne i resocjalizacyjne. Zdobędziesz umiejętność pełnienia kreatywnej i kulturotwórczej roli w środowisku edukacyjnym i lokalnym. W celu ulepszenia realizowanego procesu edukacyjno-wychowawczego nauczysz się współpracować z innymi nauczycielami, specjalistami, rodzicami uczniów, środowiskami samorządowymi, sądami, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi.

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Zdobędziesz kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim w przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, pedagoga specjalnego prowadzącego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, pedagoga specjalnego – terapeuty w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rehabilitacyjnych i ośrodkach rehabilitacyjnych.

Pedagogika resocjalizacyjna

Zdobędziesz kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, do pracy w sądzie w charakterze kuratorów sądowych, w placówkach wsparcia dziennego, świetlicach środowiskowych, ogniskach wychowawczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w strukturach pomocy społecznej jako koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, jako pedagodzy ulicy i pedagodzy rodzinni oraz w policji i zakładach karnych.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika specjalna?

Studia na kierunku pedagogika specjalna przygotowują Cię do wykonywania zawodu nauczyciela w szkołach i placówkach specjalnych oraz do pracy z dziećmi i z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ukończenie studiów umożliwi Ci podjęcie pracy na stanowisku:

  • pedagoga specjalnego edukacji włączającej,
  • nauczyciela specjalisty współorganizującego proces kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w placówkach kształcenia integracyjnego i ogólnodostępnego.

Otrzymasz kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, realizowanych w przedszkolach, szkołach integracyjnych i ogólnodostępnych oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Studia I stopnia (licencjackie)

Studia I stopnia trwają trzy lata (sześć semestrów) i kończą się tytułem licencjata, a potem możesz studiować dalej.

studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza wyposażą Cię w wiedzę i praktyczne umiejętności w obszarze opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Zdobędziesz pedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną wiedzę, niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny, komunikacji interpersonalnej, planowania i realizacji działań opiekuńczo-wychowawczych (w tym o charakterze profilaktycznym oraz terapeutycznym). Studia umożliwią wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas praktyk realizowanych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (np. szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych) i placówkach pomocowych.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?

Studia wyposażą Cię w uprawnienia merytoryczne i metodyczne do pracy w zawodzie pedagoga i wychowawcy (będziesz posiadał uprawnienia pedagogiczne). Po ukończeniu tego kierunku możesz pracować jako pedagog-wychowawca w:

  • świetlicach,
  • bursach,
  • internatach,
  • placówkach opieki całkowitej i częściowej,
  • jako pedagog w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, w szkołach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych.

studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna przygotują Cię do pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie i zagrożonymi nieprzystosowaniem społecznym zarówno w instytucjach zamkniętych, jak i środowisku otwartym. W trakcie studiowania uzyskasz wiedzę z zakresu prawnych, organizacyjnych i społeczno-kulturowych podstaw pracy resocjalizacyjnej. Zdobędziesz także umiejętności niezbędne do podejmowania działań profilaktycznych i naprawczych w odniesieniu do dzieci, młodzieży i dorosłych wykazujących trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w różnych środowiskach wychowawczych lub instytucjach resocjalizacyjnych. Rozwiniesz umiejętności diagnozowania różnorodnych form nieprzystosowania społecznego oraz projektowania i realizacji wielu oddziaływań resocjalizacyjnych i profilaktycznych.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika resocjalizacyjna?

Kończąc studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna uzyskasz kwalifikacje zawodowe do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych realizujących zadania z obszaru resocjalizacji i prewencji, będziesz posiadał uprawnienia pedagogiczne.

Będziesz mógł pracować jako wychowawca w:

  • instytucjach zajmujących się profilaktyką społeczną i resocjalizacją,
  • zakładach wychowawczych i poprawczych,
  • świetlicach socjoterapeutycznych,
  • placówkach leczenia uzależnień,
  • placówkach interwencyjnych,
  • zakładach karnych, aresztach śledczych,
  • służbach sądowych i więziennych.

Możesz zostać także zatrudniony:

  • w zawodzie kuratora sądowego,
  • na stanowisku wychowawcy-organizatora grup środowiskowych,
  • w instytucjach zajmujących się pracą z bezdomnymi i bezrobotnymi, świadcząc pomoc postpenitencjarną.

studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studia na kierunku praca socjalna wyposażą Cię w szeroki zakres wiedzy przydatnej do zrozumienia rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotycząca udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu, między innymi z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa. Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych. Rozwiniesz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi i współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.

Gdzie możesz pracować po kierunku praca socjalna?

Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego umożliwią Ci podjęcie pracy w:

  • regionalnych ośrodkach polityki społecznej,
  • powiatowych centrach pomocy rodzinie,
  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu,
  • ośrodkach wsparcia,
  • domach pomocy społecznej,
  • placówkach dla bezdomnych, osób uzależnionych,
  • zakładach karnych,
  • ośrodkach dla uchodźców,
  • organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym.

Studia II stopnia (magisterskie)

Studia II stopnia trwają cztery semestry i kończą się tytułem magistra. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby, które posiadają już dyplom studiów wyższych (co najmniej licencjackich).

studia II stopnia (2-letnie stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się na studiach?

Studia pozwolą Ci poszerzyć wiedzę zdobytą podczas studiów I stopnia z zakresu m.in. współczesnych problemów opiekuńczo-wychowawczych, zagrożeń środowisk wychowawczych, profilaktyki problemów społecznych. Pogłębisz umiejętności diagnozowania środowisk wychowawczych, identyfikowania zagrożeń tkwiących w świecie społecznym wychowanka, projektowania i realizowania autorskich programów opiekuńczo-wychowawczych (profilaktycznych, korekcyjnych, stymulujących rozwój), udoskonalisz umiejętności pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rodziną. Rozwiniesz kompetencje społeczne, zdolności doradcze i mediacyjne. Będziesz przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach, placówkach i instytucjach realizujących działania opiekuńczo-wychowawcze.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?

Zdobyte kwalifikacje umożliwiają Ci podjęcie pracy w instytucjach wsparcia dziennego (np. świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne), w instytucjach interwencyjnych (np. pogotowie opiekuńcze), w instytucjonalnych formach opieki zastępczej nad dzieckiem (np. wielofunkcyjne placówki opiekuńczo-wychowawcze), w instytucjach wychowania pozaszkolnego, w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, poradniach rodzinnych, w żłobkach oraz placówkach oświatowych (jako pedagodzy szkolni).

studia II stopnia (2-letnie stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

  • pogłębionej samooceny poziomu swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji, wyznaczać kierunki własnego, całożyciowego, wielowymiarowego rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym,
  • dostrzegać dylematy moralne w praktyce pedagogicznej, resocjalizacyjnej i arteterapeutycznej,
  • rozpoznawać społeczne i psychologiczne mechanizmy funkcjonowania człowieka wykorzystywane przy budowaniu projektów profilaktyki społecznej, resocjalizacji i reintegracji społecznej,
  • korzystać z umiejętności potrzebnych do pełnienia roli animatora społeczno-kulturalnego, lidera lokalnych instytucji – kreatywnego uczestnika środowiskowych działań edukacyjnych, posiadającego umiejętność twórczego funkcjonowania w różnych środowiskach, uczestnika kultury wspierającego struktury społeczeństwa obywatelskiego,
  • wykorzystywać cyfrowe narzędzia w pracy animatora kultury, organizowania zajęć wolnoczasowych, przygotowywania projektów animacyjnych, pozyskiwania dotacji w kulturze i edukacji, promocji i reklamy w kulturze,
  • etycznego wymiaru pracy z drugim człowiekiem w badaniach naukowych i w twórczości artystycznej.

Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika resocjalizacyjna?

Absolwenci tego kierunku mogą z powodzeniem podjąć pracę w instytucjach, placówkach: kultury, oświaty, ośrodkach terapeutycznych, instytucjach samorządowych, instytucjach pozarządowych, stowarzyszeniach o charakterze działalności społeczno-kulturalnej, w turystyce i promocji zdrowia, a także w środkach masowego przekazu. Absolwent może uzyskać zatrudnienie także w placówkach socjalizacyjnych i resocjalizacyjnych, placówkach wsparcia dziennego, interwencyjnych, ośrodkach kuratorskich, placówkach dla nieletnich, czy w zakładach karnych.

studia II stopnia (2-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studia pozwolą Ci poszerzyć wiedzę zdobytą podczas studiów I stopnia z zakresu m.in. pedagogiki, psychologii, socjologii, a także nauk prawnych. Pogłębisz wiedzę dającą możliwość lepszego poznania istoty ludzkiej i procesów społecznych, zrozumienia relacji człowiek-środowisko społeczne oraz procesów zachodzących w organizmie jednostki gwarantujących jej dobre funkcjonowanie na płaszczyźnie biologicznej, psychicznej i społecznej. Dodatkowo nabędziesz wiedzę o mechanizmach tworzących system podziału i działalności służb społecznych oraz ich formalno-prawnego instrumentarium. Wyposażony zostaniesz w wiedzę i umiejętności z zakresu: mediacji i negocjacji, interwencji kryzysowej, metod wspierania rodziny, prorodzinnych form opieki, diagnozy środowiska rodzinnego i superwizji w pracy socjalnej. Nabędziesz umiejętności z zakresu pomagania rodzinie przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci, w sprawowaniu opieki nad osobą chorą, niepełnosprawną (w tym osobą starszą). Zdobędziesz także wiedzę na temat zasad organizowania pomocy społecznej ze szczególnym uwzględnieniem animacji społeczności lokalnych funkcjonujących w zróżnicowanych strukturach kulturowych, społecznych, ekonomicznych i politycznych. Po ukończeniu studiów będziesz posiadać kompetencje, które są nieodzowne, aby skutecznie realizować zadania stawiane przed pracownikiem socjalnym, w szczególności: dokonywania diagnozy sytuacji i zjawisk będących przyczyną trudnego położenia jednostek, grup i społeczności lokalnych, praktycznego stosowania metod, technik i środków interwencji socjalnej oraz ewaluacji podejmowanych działań służących rozwiązywaniu problemów społecznych, przywracania lub podtrzymywania właściwych interakcji pomiędzy jednostkami i społeczeństwem (doskonalenia funkcjonowania społecznego), pobudzania samozaradności indywidualnej osób, rodzin, grup i środowisk społecznych, kierowania służbami społecznymi, projektowania społecznego, inspirowania zmian społecznych, inicjowania nowych form pomocy osobom i rodzinom, powoływania instytucji świadczących pomoc, zwłaszcza w najbliższym środowisku lokalnym.

Gdzie możesz pracować po kierunku praca socjalna?

Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego, umożliwiają podjęcie pracy m.in.: w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, z rodzinami zastępczymi, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domach pomocy społecznej dla osób starszych, z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną, fizyczną, w jednostkach organizacyjnych ds. zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem w/w problemom oraz regionalnych ośrodkach polityki społecznej.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.