Pracownicy Katedry Historii i Teorii Wychowania biorą udział w projekcie Słowniki Bibliograficzne Uczonych Polskich
Pracownicy Katedry Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu w Białymstoku: prof. dr hab. Elwira J. Kryńska, dr Joanna Dąbrowska, dr Agnieszka Suplicka, dr Łukasz Kalisz zostali zaproszeni przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie (PAU) do udziału w projekcie: Słowniki Bibliograficzne Uczonych Polskich
(nr UMO-0333/NPRH7/H11/86/2018) Pedagodzy.
Projekt jest finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Okres realizacji projektu: 2019-2023.
Cele projektu:
Realizowany pod auspicjami Polskiej Akademii Umiejętności projekt, który ze względu na skalę i zawartość merytoryczną nie ma precedensu w Polsce. Zamierzeniem grantu jest opracowanie obszernego słownika biograficznego polskich naukowców w poszczególnych dziedzinach nauki. W dotychczasowych ogólnych słownikach i encyklopediach można znaleźć informacje tylko o nielicznej grupie luminarzy, najwybitniejszych uczonych polskich, przy czym informacje w istniejących tam biogramach są często skupione na sprawach personalnych i nie zawsze podkreślają aspekty naukowe działania i osiągnięć bohaterów. Założenie przyjęte w przedstawianym projekcie Polskiej Akademii Umiejętności jest zupełnie inne. Zamierzeniem jest wydobycie, często z zapomnienia, wszystkich, którzy zaznaczyli swą działalność w poszczególnych dziedzinach nauki w Polsce przez publikacje, książki, wykłady, kształcenie, organizację ośrodków itd. Zamierzamy systematycznie przeszukać archiwa, składy osobowe uczelni wyższych i innych instytucji naukowych, polskie i zagraniczne wydawnictwa bibliograficzne, spisy członków specjalistycznych towarzystw naukowych, programy specjalistycznych zjazdów naukowych oraz rozproszoną literaturę, obejmującą przede wszystkim publikacje o charakterze pamiętnikarskim, jubileuszowym, czy wspomnieniowym i inne. Chcemy upamiętnić także polskich badaczy zmuszonych z różnych względów do pracy poza Polską, jak również niektórych obcokrajowców, którzy związali swą karierę naukową z Polską.
Wiadomo już, że liczba badaczy, których upamiętnimy w ośmiu słownikach biograficznych: polskich archeologów, astronomów, botaników, chemików, fizyków, geologów, matematyków i pedagogów, będzie wynosiła ponad 11 tysięcy, co wielokrotnie przewyższa liczbę osób posiadających biogramy w istniejących wydawnictwach encyklopedycznych. Bezprecedensowe upamiętnienie tak licznej grupy polskich naukowców będzie miało fundamentalne znaczenie dla zachowania naszego dziedzictwa narodowego. Proponowane słowniki biograficzne będą przez długie lata podstawowym źródłem badań nad historią polskiej nauki i kultury.
Projekt przewiduje przygotowanie 1500 biogramów pedagogów polskich.
Charakterystyka planowanego wyniku:
Słowniki będą opublikowane w formie książkowej oraz w postaci portalu udostępniającego opracowane biogramy. Portal utrzymywany będzie na serwerach PAU również po zakończeniu projektu, a w przyszłości będzie mógł być rozwijany i rozbudowywany.
Pracownicy Katedry Historii i Teorii Wychowania mają opracować biogramy zasłużonych profesorów pedagogów oraz profesorów innych dyscyplin naukowych zasłużonych dla pedagogiki, ze wskazaniem ich wkładu w rozwój naszej dyscypliny. Mają to być biogramy profesorów XIX-XX wieku.